liczba odwiedzin: 3806117

Aktualności

Szkoła w ruchu Zajęcia z elementami gimnastyki artystycznej. Lekcja w-f na basenie Tor przeszkód na lekcjach wychowania fizycznego. Spotkanie z panią pielęgniarką. Polonez Lekcja w klasie IIIb

Szkoła w ruchu

Zajęcia z elementami gimnastyki artystycznej.

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

 
 Temat: Nauka nowych elementów gimnastyki artystycznej z przyborem/ obręcz gimnastyczna/
 
Cele główne lekcji: 
Umiejętności: Doskonalenie poznanych elementów gimnastyki artystycznej
Wiadomości: Wpływ ćwiczeń gimnastycznych na estetykę w życiu codziennym.
Zadania wychowawcze: Wyrabianie wrażliwości artystycznej na piękno i harmonię ciała.
Czas trwania: 45 minut
Pomoce dydaktyczne: obręcze gimnastyczne 
I.CZĘŚĆ WSTĘPNA:
  1. Zbiórka klasy, podanie zadań lekcji.

  2. Zabawa ożywiająca.

Powódź”. Uczniowie rozbiegają się po sali. Na hasło „powódź” wszyscy uczestnicy zabawy nie mogą stać na parkiecie (można stanąć na materacu, wyskoczyć na skrzynię, wyjść na ławeczkę itd.). Na sygnał „krzyżak” uczniowie tworzą par – jedna z osób wykonuje leżenie przodem, druga kładzie się na niej „na krzyż”. Zawołanie „nalot” powoduje przejście do siadu klęcznego skulonego, głowa ma być schowana w ramiona. Na hasło „smok” jedno z dzieci podnosi ręce w górę, pozostałe ustawiają się za nim w rzędzie, kładąc ramiona na barki poprzednika. Jeśli utworzy się kilka „smoków”, mniejsze przyłączają się do większego. Po usłyszeniu słowa „samolot” wszyscy ćwiczący wykonują wagę (przegrywa osoba, która pierwsza straci równowagę). Uczestnicy zabawy, którzy jako ostatni wykonują określone zadanie (z wyjątkiem reakcji na hasło „samolot”), jako „karę” wykonują pięć półprzysiadów.

  1. Nauczyciel prosi uczniów o dobranie się w pary. Każda para zabiera jedną obręcz.

  2. Rozgrzewka.

  • Ćwiczenia ramion. Dzieci ustawiają się naprzeciw siebie. Wykonują toczenie, a następnie przerzuty obręczy do partnera.

  • Ćwiczenia w płaszczyźnie strzałkowej. Siad prosty naprzeciw siebie, stopy złączone, obręcz trzymana jest przez obu ćwiczących. Jeden z ćwiczących wykonuje leżenie tyłem, drugi w tym samym czasie skłon w przód. Zadanie powtarzamy dziesięć razy.

  • Ćwiczenia nóg. Pierwszy ćwiczący w postawie trzyma obręcz opartą o podłogę. Drugi ćwiczący przechodzi przez obręcz na drugą stronę w przysiadzie. Po 10 powtórzeniach zamieniają się rolami.

  • Ćwiczenia w płaszczyźnie czołowej. Postawa tyłem do siebie, ramiona w górze. Ćwiczący trzymają obręcz ustawioną prostopadle do podłoża – równocześnie wykonują skłony boczne z rozkrokiem w bok na palce w kierunku skłonu (po 5 powtórzeń na każdą stronę).

  • Ćwiczenie równoważne. Postawa przodem do siebie, obręcz trzymana jest równolegle do podłogi przez obu ćwiczących. Uczniowie równocześnie wykonują wagę na prawej, a potem na lewej nodze z jak najniższym opuszczeniem obręczy w dół.

  • Ćwiczenia mięśni brzucha i nóg: pierwszy ćwiczący leży tyłem o nogach ugiętych, ramiona z obręczą leżą na podłodze w górze, drugi ćwiczący wykonuje przysiad w obręczy. Uczeń z leżenia przechodzi do siadu z przewleczeniem obręczy ponad kolegą i znów wraca do leżenia. Osoba, która została „uwolniona” z obręczy jak najszybciej obiega kolegę i ponownie wskakuje do obręczy. Po 10 powtórzeniach dzieci zamieniają się rolami.

  • Ćwiczenia mięśni grzbietu. Pozycja wyjściowa – leżenie przodem do siebie, obręcz leży na podłodze i trzymana jest przez obu ćwiczących. Na sygnał ćwiczący starają się podnieść obręcz jak najwyżej w górę (skłon tułowia w tył). Ćwiczenie powtarzają 6-8 razy.

  • Ćwiczenia w płaszczyźnie złożonej. Postawa przodem do siebie, obręcz trzymana jest dowolnie przez obu ćwiczących. Wykonujemy obroty w prawo i w lewo bez puszczania koła.

  • Podskoki. Jeden z uczniów toczy obręcz po podłodze, drugi stara się przeskoczyć przez środek obręczy na drugą stronę bez wywrócenia koła. Zadanie wykonujemy na zmianę.

II. CZĘŚĆ GŁÓWNA:

  1. Kręcenia obręczą w płaszczyźnie strzałkowej

P.w nogi złączone, ręce: prawa w przód , lewa w bok, chwyt prawą

na zewnątrz, palec wskazujący na obręczy, obręcz w

płaszczyźnie strzałkowej

Takty 1-3 ugiąć łokieć, unieść dłoń, przedramię skierować w prawo i

między kciukiem a palcem wskazującym kręcić obręczą w tył.

Takt 4 wyprostować prawą rękę w przód i zatrzymać obręcz chwytem na zewnątrz

Takt y 5-7 jak w taktach 1-3, lecz kręcić obręczą w przód

Takt 8 jak w takcie 4

Takty 9-16 jak w taktach 1-8

  1. Kręcenie obręczą w płaszczyźnie poprzecznej nad głową

P.w klęk na prawym kolanie , lewa noga ugięta, oparta palcami o

podłożu, ręce :prawa w górę, lewa w bok, podchwyt prawą ,

obręcz w płaszczyźnie poprzecznej.

Takt 1 kręć obręczą nad głową w płaszczyźnie poprzecznej do

wewnątrz

Takt 2 powstać i nadal kręcić obręczą w tym samym kierunku

Takt 3 wznieść lewą rękę w górę , złączyć dłonie stroną wewnętrzną i

nadal kręcić obręczą w lewo

Takt 4 opuścić prawą rękę w dół, wykonać klęk na lewym kolanie

kręcąc obręczą wokół lewej dłoni . Zatrzymać obręcz w

podchwycie lewą ręką i przenieść ją w bok

Takty 5-8 jak w taktach 1-4 , lecz przeciwnie

  1. Kręcenie obręczy w pasie

P.w nogi złączone, ręce: prawa ugięta w bok, lewa wyprostowana w bok , nachwyt prawą, obręcz

w pasie w płaszczyźnie poprzecznej

Takt 1 poprzez zamach prawej dłoni kręcić obręczą w pasie w lewo lub w prawo. Podczas kręcenia

prawą rękę wznieść w bok

Takt 2-3 w wspięciu obunóż wykonać kroki w przód kręcąc biodrami w kierunku ruchu obręczy

Takt 4 obręcz zatrzymać lewą ręką
Takt 5-8 jak w taktach 1-4, lecz przeciwnie

  1. Kręcenie obręczy w płaszczyźnie czołowej z przełożeniem jej do drugiej ręki

P.w nogi złączone, ręce: prawa ugięta w przód , lewa w dół, podchwyt prawą, obręcz w

płaszczyźnie czołowej

Takt 1 zwróć prawą dłoń o 90o w lewo i między kciukiem a palcem wskazującym kręć obręczą do

wewnątrz

Takt 2 wznieść lewą rękę w przód , przejąć obręcz i wokół lewej dłoni kręcić obręczą na zewnątrz

wznosząc równocześnie prawą rękę w bok

Takt 3-4 ja w taktach 1-2 , lecz przeciwnie

III. CZĘŚĆ KOŃCOWA : 

1.Ćwiczenia uspokajające.

W marszu chodzenie na palcach, ramiona w górę wdech następnie podczas opuszczania ramion przechodzimy do marszu na piętach i wykonujemy długi spokojny wydech

2.Podsumowanie i ocena lekcji.

Wskazanie błędów, wyróżnienie najlepiej ćwiczących

3.Pożegnanie

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu
    ul. Armii Krajowej 10a
    59-900 Zgorzelec
    e-mail
    szkolpod3@wp.pl
  • 75-77 52 369

Galeria zdjęć