Szkoła w ruchu Zajęcia z elementami gimnastyki artystycznej. Lekcja w-f na basenie Tor przeszkód na lekcjach wychowania fizycznego. Spotkanie z panią pielęgniarką. Polonez Lekcja w klasie IIIb

Szkoła w ruchu

Spotkanie z panią pielęgniarką.

Temat zajęćCo i dlaczego dymi? Spotkanie z panią pielęgniarką.

Prowadzący: mgr Izabela Adamowska, pielęgniarka – Henryka Janiak

CELE GŁÓWNE:

1. Zwiększenie wiedzy dziecka n/t różnych źródeł dymów, rodzajów i przyczyn ich wydobywania się;

2. Spotkanie z pielęgniarką – dostarczenie potrzebnej wiedzy n/t prawidłowego oddychania podczas zagrożeń wynikających z pojawienia się niekorzystnych dla zdrowia czynników zewnętrznych;

3. Rozwijanie postawy twórczej;

4. Doskonalenie i rozwijanie percepcji słuchowo-ruchowej;

5. Wyjaśnienie pojęcia SMOGU.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

DZIECKO:

1. Potrafi określić samodzielnie źródła dymu i opisać słownie jego rodzaj;

2. Bierze czynny udział w grach i zabawach ruchowych przy muzyce;

3. Rozwija koordynację ruchowo-wzrokowo-słuchową – odpowiednio dostosowuje ruchy ciała do muzyki i poleceń podanych przez nauczyciela w instrukcjach słownych;

4. Umie opisać słownie i za pomocą wykonanej przez siebie ilustracji pojęcie SMOGU;

5. Potrafi opisać rodzaj dymu wynikającego ze zgaszonej świeczki i zapałki po przeprowadzeniu doświadczenia.

METODY:

słowna, czynna, oglądowa, eksploracyjna (badawcza), waloryzacyjna (przez przeżywanie)

FORMY:

indywidualna, grupowa, zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

świeczki do podgrzewaczy, zapałki, piórka, wata, dwa szare arkusze papieru dla dwóch grup, kleje, odtwarzacz CD + piosenka o DINKU oraz wybrane utwory, kolorowe balony, klocki piankowe

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Nawiązanie do tematu wynikającego z ZAJĘĆ I. Usystematyzowanie wiedzy wyjściowej.

2. Wykonanie doświadczenia ze świeczkami i zapałkami. Nauczyciel delikatnie zdmuchuje płomień palącej się świecy, zaś uczniowie obserwują unoszący się z niej dym oraz zapamiętują zapach i gęstość dymu oraz jego barwę. Porównują z dymami obserwowanymi podczas wycieczki i wyciągają wnioski. Uogólniają wiadomości.

1. Nauczyciel zapala kilka zapałek i zdmuchuje. Tę czynność powtarza kilkukrotnie. Dzieci próbują opisać zjawisko podczas gaszenia i ustalają wygląd dymu oraz zapach po zgaszeniu.

2. Próba ustalenia pojęcia SMOGU. Wnioski i spostrzeżenia dzieci wynikające z doświadczeń.

3. Obejrzenie folderów ze zdjęciami smogu:

1. Zabawa plastyczna ,,Dymki” z podziałem na 2 grupy. Pierwsza układa z waty dym po zgaszeniu świeczek a druga po zgaszeniu zapałek. W tle wersja instrumentalna piosenki o DINKU.

2. Zabawa muzyczno-ruchowa ze śpiewem ,,Krążący dymek”. Zmieniona wersja słowna do zabawy,,Chodzi lisek koło drogi”:

(dzieci mówiące wyliczankę są strażakami tworząc jednocześnie koło maszerujące w prawo, zaś chodzący ,,Dymek” spaceruje po zewnętrznej stronie koła w przeciwną stronę. Dziecko w roli Dymku dotyka wybraną osobę będącą w roli strażaka i staje się Dymkiem. Zabawa rozpoczyna się od początku):

Krąży dymek nad ulicą

nad mym domem, okolicą

Kogo dymek dziś owieje

ten się nawet nie spodzieje.

Raz, dwa, trzy (dzieci klaszczą w dłonie)

Dymek gasisz TY!!!

(autorstwo własne)

1. Krótka pogadanka z pielęgniarką szkolną n/t prawidłowego oddychania i sytuacji unikania wdychania szkodliwych dymów. Historyjka obrazkowa do tematu zajęć.

1. Zestawy ćwiczeń oddechowych we wszystkich pozycjach: wysokich, niskich i średnich z wykorzystaniem piórek i balonów zgodnie z instrukcją podaną przez pielęgniarkę.

1. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych z balonami:

- nadmuchaj jak najszybciej (po nadmuchaniu nauczyciel i pielęgniarka zawiązują);

- taniec balonowy w parach w różnych układach (torsem do siebie balon między klatkami piersiowymi, plecami do siebie balon ułożony na wysokości części krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupów, między głowami uczestników – bokiem, przodem, tyłem);

- podawanie balonów w parach znad głowy do pozycji stania w rozkroku i podania między nogami wykonując koła;

- podbijanie balonów ku górze nad głową– jak najdłużej;

- odbijanie balonów w parach;

- bieg z balonem po wyspach z zatrzymaniem na umówiony sygnał gwizdka (klocki piankowe);

- skoki przez balony;

- skoki na balony do momentu ich pęknięcia.

11. Podsumowanie zajęć i wspólne zaśpiewanie piosenki o DINKU.