Nowa galeria NIETYPOWA LEKCJA W KLASIE 1B została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria KONCERT MUZYCZNY została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria BEZPIECZNE FERIE została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria PASOWANIE NA CZYTELNIKA została dodana do albumu fotograficznego
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU ! https://sp3zgorzelec.edupage.org/text137/
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat zajęć: Nauka podstawowych kroków poloneza.
Cele operacyjne – uczeń:
Umiejętności: potrafi zatańczyć podstawowy krok poloneza.
Wiadomości: zna ogólną charakterystykę tańca.
Sprawność fizyczna: rozwija koordynację ruchową.
Postawy i motywacje: kształtuje właściwą postawę i kulturę osobistą.
Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjno – porządkowe.
Przywitanie, sprawdzenie przygotowania uczniów, przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji.
Ogólna charakterystyka tańca.
Polonez to taniec narodowy o uroczystym, dostojnym charakterze. Tańczony jest w parach, w takcie 3, w tempie umiarkowanym. Kroki i figury taneczne wykonywane są lekko, z gracją i dystynkcją. Należy je ćwiczyć początkowo przy głośnym odliczaniu nauczyciela, a następnie po ich dobrym opanowaniu z podkładem muzycznym.
Podstawowy krok poloneza.
Ustawienie przodem do kierunku tańca:
na "i’: ugięcie LN w kolanie i wysunięcie PN w przód nad podłogą, stopa zwrócona palcami ku podłodze,
na "raz": krok PN w przód,
na "dwa": krok LN w przód,
na "trzy": krok PN w przód.
Postawa taneczna.
Tancerka stoi po prawej stronie partnera. Oboje zwróceni twarzami do kierunku tańca. Tancerz podaje prawą rękę partnerce, na którą ona kładzie swoją lewą dłoń. Połączone w ten sposób ręce wysuwają nieco do przodu. Nogi wewnętrzne obciążone, lewa tancerki i prawa tancerza. Sylwetki wyprostowane, głowy dumnie wzniesione.
Rytm taneczny dla początkujących:
wartość rytmiczna: 1 1 1
sposób liczenia: 1 2 3
rytm taneczny kroków: krok krok krok
Technika taneczna.
Krok podstawowy – chodzony, krok drobiony dla tancerki, ukłony, dwa rodzaje trzymania w parze.
Metodyka nauczania:
T: LN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, Ta: PN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, liczymy ‘raz",
T: PN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, Ta: LN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, liczymy "dwa",
T; LN w przód od pięty i zaraz ugiąć łagodnie kolano opadając nieco w dół, Ta: PN w przód od pięty i zaraz ugiąć łagodnie kolano opadając nieco w dół, liczymy "trzy", Pomiędzy krokiem 3, a następnym 4, krok posuwisty.
T: PN wysunąć w przód od palców ocierając lekko po podłodze, w momencie mijania nogi postawnej kontynuować łagodne ugięcie kolan, Ta: LN wysunąć w przód od palców ocierając lekko po podłodze, w momencie mijania nogi postawnej kontynuować łagodne ugięcie kolan, liczymy "i",
Przed postawieniem następnego kroku wyprostować łagodnie kolana.
T: PN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, Ta: LN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, liczymy " raz",
T: LN w przód od pięty, Ta: PN w przód od pięty, liczymy "dwa",
T: PN w przód od pięty i zaraz ugiąć łagodnie kolan, Ta: LN w przód od i zaraz ugiąć łagodnie kolano, liczymy "trzy",
Pomiędzy krokiem 6, a następnym 1, krok poloneza jest posuwisty.
T: LN wysunąć w przód od palców ocierając lekko po podłodze w momencie mijania nogi postawnej kontynuować łagodne ugięcie kolan, Ta: PN wysunąć w przód od palców (i tak jak tancerz), liczymy "i’
Przed postawieniem kolejnego kroku wyprostować łagodnie kolana, kontynuować ruch w przód, tancerz od lewej nogi, tancerka od prawej.
Polonez – korowód taneczny – układ widowiskowy.
Figura 1 – wejście parami na salę "para za parą" do utworzenia koła. Trzymanie podstawowe pierwsze, krok podstawowy poloneza.
Figura 2 – wyznaczona para prowadzi tańczących od tyłu środkiem do przodu, aż do utworzenia jednej kolumny.
Figura 3 – po utworzeniu kolumny tańczący od przodu rozchodzą się "para w lewo, para w prawo". W tyle łączą się ponownie w pary.
Figura 4 – po dojściu do przodu tańczący rozdzielają się: "tancerki w prawo, tancerze w lewo".
Figura 5 – ponowne utworzenia par, by w przedzie rozejść się na zewnątrz i utworzyć dwa koła (tancerki jedno, tancerze drugie).
Figura 6 – w kołach tancerki poruszają się w prawo, tancerze w lewo. Na koniec frazy muzycznej zmiana kierunku ruchu i połączenie w pary. Idąc środkiem sali pary rozchodzą się na zewnątrz: "para w lewo, para w prawo".
Figura 7 – w tylnej części sali pary tworzą czwórki.
Figura 8 – idąc czwórkami do przodu rozdzielają się: "czwórka w lewo, czwórka w prawo".
Figura 9 – z tyłu czwórki łączą się w ósemki, które przesuwają się do przodu.
Figura 10 – w przedzie ósemki zatrzymują się, tańczący tworzą kółeczka w parach. Kółeczka poruszają się krokiem poloneza w I i II kierunku tańca.
Tańczący na zakończenie wykonują ukłon do przodu (widowni) oraz ukłon w kierunku partnera.
Podsumowanie zajęć
Przypomnienie celów zajęć i ocena ich realizacji.