Szkoła w ruchu Zajęcia z elementami gimnastyki artystycznej. Lekcja w-f na basenie Tor przeszkód na lekcjach wychowania fizycznego. Spotkanie z panią pielęgniarką. Polonez Lekcja w klasie IIIb

Szkoła w ruchu

Polonez

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Temat zajęć: Nauka podstawowych kroków poloneza.

Cele operacyjne – uczeń:

1. Umiejętności: potrafi zatańczyć podstawowy krok poloneza.

2. Wiadomości: zna ogólną charakterystykę tańca.

3. Sprawność fizyczna: rozwija koordynację ruchową.

4. Postawy i motywacje: kształtuje właściwą postawę i kulturę osobistą.
    Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
    Przywitanie, sprawdzenie przygotowania uczniów, przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji.

2. Ogólna charakterystyka tańca.
    Polonez to taniec narodowy o uroczystym, dostojnym charakterze. Tańczony jest w parach, w takcie 3, w tempie umiarkowanym. Kroki i figury taneczne wykonywane są lekko, z gracją i dystynkcją. Należy je ćwiczyć początkowo przy głośnym odliczaniu nauczyciela, a następnie po ich dobrym opanowaniu z podkładem muzycznym.

3. Podstawowy krok poloneza.
    Ustawienie przodem do kierunku tańca:
    na "i’: ugięcie LN w kolanie i wysunięcie PN w przód nad podłogą, stopa zwrócona palcami ku podłodze,
    na "raz": krok PN w przód,
    na "dwa": krok LN w przód,
    na "trzy": krok PN w przód.

4. Postawa taneczna.
         Tancerka stoi po prawej stronie partnera. Oboje zwróceni twarzami do kierunku tańca. Tancerz podaje prawą rękę partnerce, na którą ona kładzie swoją lewą dłoń. Połączone w ten sposób ręce wysuwają nieco do przodu. Nogi wewnętrzne obciążone, lewa tancerki i prawa tancerza. Sylwetki wyprostowane, głowy dumnie wzniesione.

5. Rytm taneczny dla początkujących:

1. wartość rytmiczna: 1 1 1

2. sposób liczenia: 1 2 3

3. rytm taneczny kroków: krok krok krok

6. Technika taneczna.
    Krok podstawowy – chodzony, krok drobiony dla tancerki, ukłony, dwa rodzaje trzymania w parze.

7. Metodyka nauczania:
    T: LN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, Ta: PN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, liczymy ‘raz",
    T: PN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, Ta: LN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, liczymy "dwa",
    T; LN w przód od pięty i zaraz ugiąć łagodnie kolano opadając nieco w dół, Ta: PN w przód od pięty i zaraz ugiąć łagodnie kolano opadając nieco w dół, liczymy "trzy", Pomiędzy krokiem 3, a następnym 4, krok posuwisty.
    T: PN wysunąć w przód od palców ocierając lekko po podłodze, w momencie mijania nogi postawnej kontynuować łagodne ugięcie kolan, Ta: LN wysunąć w przód od palców ocierając lekko po podłodze, w momencie mijania nogi postawnej kontynuować łagodne ugięcie kolan, liczymy "i",
    Przed postawieniem następnego kroku wyprostować łagodnie kolana.
    T: PN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, Ta: LN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, liczymy " raz",
    T: LN w przód od pięty, Ta: PN w przód od pięty, liczymy "dwa",
    T: PN w przód od pięty i zaraz ugiąć łagodnie kolan, Ta: LN w przód od i zaraz ugiąć łagodnie kolano, liczymy "trzy",
    Pomiędzy krokiem 6, a następnym 1, krok poloneza jest posuwisty.
    T: LN wysunąć w przód od palców ocierając lekko po podłodze w momencie mijania nogi postawnej kontynuować łagodne ugięcie kolan, Ta: PN wysunąć w przód od palców (i tak jak tancerz), liczymy "i’
    Przed postawieniem kolejnego kroku wyprostować łagodnie kolana, kontynuować ruch w przód, tancerz od lewej nogi, tancerka od prawej.

8. Polonez – korowód taneczny – układ widowiskowy.
    Figura 1 – wejście parami na salę "para za parą" do utworzenia koła. Trzymanie podstawowe pierwsze, krok podstawowy poloneza.
    Figura 2 – wyznaczona para prowadzi tańczących od tyłu środkiem do przodu, aż do utworzenia jednej kolumny.
    Figura 3 – po utworzeniu kolumny tańczący od przodu rozchodzą się "para w lewo, para w prawo". W tyle łączą się ponownie w pary.
    Figura 4 – po dojściu do przodu tańczący rozdzielają się: "tancerki w prawo, tancerze w lewo".
    Figura 5 – ponowne utworzenia par, by w przedzie rozejść się na zewnątrz i utworzyć dwa koła (tancerki jedno, tancerze drugie).
    Figura 6 – w kołach tancerki poruszają się w prawo, tancerze w lewo. Na koniec frazy muzycznej zmiana kierunku ruchu i połączenie w pary. Idąc środkiem sali pary rozchodzą się na zewnątrz: "para w lewo, para w prawo".
    Figura 7 – w tylnej części sali pary tworzą czwórki.
    Figura 8 – idąc czwórkami do przodu rozdzielają się: "czwórka w lewo, czwórka w prawo".
    Figura 9 – z tyłu czwórki łączą się w ósemki, które przesuwają się do przodu.
    Figura 10 – w przedzie ósemki zatrzymują się, tańczący tworzą kółeczka w parach. Kółeczka poruszają się krokiem poloneza w I i II kierunku tańca.

Tańczący na zakończenie wykonują ukłon do przodu (widowni) oraz ukłon w kierunku partnera.

Podsumowanie zajęć
Przypomnienie celów zajęć i ocena ich realizacji.