55LECIE WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU „Bądźmy przyjaciółmi przyrody" kl III „20 lat Państwowej Straży Pożarnej – jak nas widzą, tak nas malują”. Ach te tęgie umysły! Konkurs Recytatorski Powiatowe Zmagania Humanistyczne X MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIELKANOCNY Piknik ekologiczny Miejski Konkurs Wielkanocny XII Powiatowy Konkurs Matematyczno – Ekologiczny Klas V IV Ogólnopolski Konkurs Mitologiczny Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego The World of English

2011/2012

55LECIE

ŚWIĘTO SZKOŁY

6 października 2011r. obchodziliśmy j przepiękne święto – 55 rocznicę powstania i działalności Szkoły Podstawowej nr 3 w środowisku naszego miasta. Odwiedziło nas wielu znakomitych gości, rodziców, absolwentów i byłych nauczycieli i pracowników szkoły. W tym szczególnym dniu był z nami:

– pan Artur Bielińskistarosta powiatu zgorzeleckiego

– pan Burmistrz Rafał Gronicz

– pan wiceburmistrz pan Piotr  Konwiński,

– p. Beata Pawłowicz – Dolnośląski Kurator Oświaty przysłała przepiękny list z życzeniami dla szkoły, jej uczniów i nauczycieli.

– pan Roman Brodniak – poseł na sejm Rzeczpospolitej Polskiej,

– Radni naszego Miasta: pani Dorota Baronowską, pan Anzelm Jaśkiewicz i pan Jerzy Cyburt,

– księdz dziekan Maciej Wesołowski,

– pracownicy urzędu miasta, pracownicy urzędu miasta, przedstawiciele straży pożarnej i straży miejskiej, pracownicy Związku nauczycielstwa Polskiego,

– Dyrektorzy zgorzeleckich placówek oświatowych i kulturalnych,

– przewodniczący Towarzystw Charytatywnych oraz Dyrektorzy i prezesi zgorzeleckich zakładów pracy,

– Byli dyrektorzy tej szkoły,

– Nauczyciele: czynni, obecnie pracujący i nauczyciele emeryci, pracownicy szkoły,

– Rada Rodziców, absolwenci i uczniowie.

Naszą uroczystość zatytułowaliśmy odwiedzaj swoje wspomnienia, gdyż dla wielu z gości – szczególnie absolwentów, byłych dyrektorów tej szkoły, nauczycieli pracowników emerytów było to spotkanie bardzo sentymentalne. Cofnęliśmy się w przeszłość i z tej perspektywy pokazaliśmy naszą szkołę i to jak się zmieniała na przestrzeni lat. Chwaliliśmy się naszymi sukcesami i osiągnięciami.

O szkole, i jej osiągnięciach najlepiej świadczą sukcesy i dokonania jej uczniów i absolwentów. Większość z nich jest mieszkańcami naszego miasta. Są wśród nich pracownicy samorządowi, ludzie nauki i kultury, nauczyciele, lekarze, prawnicy. To właśnie tu, w naszej szkole zdobywali fundamenty wiedzy, rozwijali swoje pasje, talenty i zainteresowania. Ich obecna działalność w naszej lokalnej społeczności jest efektem pracy wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły na przestrzeni tych 55 lat. Nikogo nie trzeba przekonywać, że praca nauczycieli to wysiłek, który dopiero po wielu latach systematyczności, dokładności i rzetelności przynosi oczekiwane efekty.

Dyrektor Szkoły mówiła o randze zawodu nauczyciela, że właściwie to nie zawód a powołanie: to mistrz w swoim fachu, wzorzec do naśladowania, przewodnik po zawiłościach wiedzy, to kowal charakterów, rzeźbiarz umysłów, czarodziej zmysłów, to odpowiedzialność za przyszłość młodych ludzi.

Przy tak ważnym święcie trudno było nie wspomnieć o naszych sukcesach i osiągnięciach. Przez te lata Szkoła osiągała wspaniałe wyniki w konkursach i zawodach sportowych. Dzięki tym sukcesom na trwałe wpisała się w historię naszego miasta. Bardzo ważnym i znaczącym osiągnięciem było przyjęcie szkoły do ogólnopolskiego elitarnego Klubu Przodujących Szkół, który zrzesza szkoły wyróżniające się rzetelnymi i uznanymi w środowisku osiągnięciami pedagogicznymi i nowoczesnymi rozwiązaniami zadań wychowawczych. Te osiągnięcia są zasługą wspaniałych nauczycieli - pasjonatów. Dyrektor Szkoły dziękowała nauczycielom za serce, cierpliwość, kreatywność, wiedzę, rzetelność, wyniki nauczania, bezpieczeństwo, odpowiedzialność i wychowywanie młodych pokoleń, dziękowała również za przygotowanie dzieci do tej uroczystości, scenariusz, tańce, piosenki, wiersze, akrobacje i przepiękne dekoracje.

W swoim przemówieniu Dyrektor Szkoły mówiła o tym, że swojej codziennej pracy pamiętamy o osiągnięciach naszych poprzedników, patronie i jego szczytnych ideach ale jednocześnie – jak przystało na szkołę XXI wieku – korzystamy z najnowszych zdobyczy techniki: uczniowie mają dostęp do Internetu a  nauczyciele prowadzą lekcje korzystając z tablic interaktywnych. Marzeniem Dyrektora Szkoły jest aby takich pomocy było jeszcze więcej.

Szkoła to nauczyciele, uczniowie i rodzice. Możemy pochwalić się pięknymi przykładami całych pokoleń obecnych uczniów, których dziadkowie i rodzice byli uczniami tej szkoły.

Dorota Wilczyska – Woś – Dyrektor Szkoły z ogromną wdzięcznością mówiła o rodzicach, którzy przez te wszystkie lata wspierali działalność szkoły, utożsamiali się z nią. Dzień jubileuszu był okazją do podziękowania Rodzicom, dla których nasza szkoła i jej problemy są ich szkołą, i ich problemami. Dziękowała za pomoc we wszelkiej postaci, za wspieranie naszych działań i pomysłów – bo  razem można więcej, lepiej, skuteczniej.

Szkoła rozwija się, pięknieje i zapewnia coraz lepsze warunki do nauki, jest to zasługą naszej lokalnej władzy. Ta troska o naszą szkołę jest szczególnie widoczna w ostatnich latach, za co Panu Burmistrzowi, Panu Staroście i radnym naszego miasta pani Dyrektor serdecznie dziękowała.

A czego oczekujemy i czego życzymy Szkole na przyszłość?

Niech nasi uczniowie, kolejne pokolenia młodych zgorzelczan, wyróżniają się w nauce, osiągają sukcesy, niech będą ludźmi otwartymi na drugiego człowieka i świat. Niech będą kreatywnymi i świadomymi swojej wartości obywatelami naszego regionu i Polski. Niech – tak, jak do tej pory – Szkoła nadaje sens ich życiu, uczy, rozwija pasje i zainteresowania. Niech czerpią pełnymi garściami z wiedzy, doświadczenia i życzliwości nauczycieli. Kończąc swoje przemówienie pani Dyrektor powiedziała, że wierzy, iż to co najpiękniejsze i najlepsze jest jeszcze przed nami, bo przecież jak śpiewał M. Grechuta    „ ważne są przecież te dni, których jeszcze nie znamy”. Zapraszamy do galerii zdjęć.