SPOTKANIE W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

Niecodzienne spotkanie w Bibliotece Miejskiej

W środę, tj. 22 października 2014r. uczniowie z klasy 1e Szkoły Podstawowej nr 3 w Zgorzelcu uczestniczyli w niecodziennym spotkaniu z niewidomą wrocławską poetką i pisarką Panią Haliną Kuropatnicką- Salamon. W trakcie tego spotkania pani opowiedziała pierwszoklasistom niektóre fakty z życia ociemniałego Francuza Ludwika Brailleʾa. Zainteresowanie dzieci tym spotkaniem było tak duże, że obserwowały one każdy nawet najmniejszy ruch. Uczniowie zainteresowali się systemem pisma punktowego dla niewidomych, którego podstawą jest sześciopunkt w kształcie prostokąta, w ramach którego z różnej ilości i konfiguracji punktów uzyskuje się 63 znaki. Dzieci po raz pierwszy miały możliwość obserwowania techniki czytania książki pt. „ Uśmiechnięte przygody”, książki pozbawionej liter . Ich zaciekawienie było tak wielkie, że autorka na oczach dzieci dokonywała „wypukłego” zapisu zdań wypowiadanych przez nie same. Spotkanie do tego stopnia zainteresowało dzieci, że autorka w podziękowaniu za wzorowe zachowanie podpisała dzieciom książki z ich imieniem. To była wspaniała lekcja z literatury dziecięcej. Podsumowanie naszej bibliotecznej lekcji – to udzielanie przez dzieci wywiadu do telewizji TVT w Zgorzelcu.