liczba odwiedzin: 3806207

Aktualności

,,SZKOŁA Z KLASĄ 2.0" DEBATA SZKOLNA KODEKS 2.0 TYDZIEŃ CZYTANIA GALERIA I AUDIOBOOKI TRZYMAJ FORMĘ

DEBATA SZKOLNA

SPRAWOZDANIE

  1. Jak wyglądały przygotowania do debaty szkolnej uczniów i nauczycieli?

Po zarejestrowaniu się w programie Szkoła z Klasą 2.0 na Radzie Pedagogicznej poinformowano nauczycieli o kolejnych zadaniach realizujących program. Wychowawcy klas otrzymali materiały informujące o programie, formach jego realizacji, zaczerpnięte ze strony internetowej programu Szkoła z Klasą 2.0. Informacje o programie zostały przekazane rodzicom na zebraniu grudniowym oraz zamieszczone na stronie szkoły..

Na zebraniu Samorządu Szkolnego zaprezentowano  uczniom najważniejsze informacje dotyczące programu, jego celowości i realizacji poszczególnych zadań. Na lekcjach wychowawczych i informatyki odbyły się cykliczne zajęcia na temat korzystania z zasobów komputera. W klasach III-VI nauczyciele opowiedzieli o programie oraz odbyły się dyskusje przygotowujące do utworzenia kodeksu klasowego.

Na korytarzu szkoły powstała gazetka informująca o programie i zaprezentowane były zasady wg. których powstawały kodeksy klasowe. W każdej klasie uczniowie opracowali swoje kodeksy klasowe, które zostały zaprezentowane na korytarzach szkolnych. Przez tydzień w szkole odbywały się dyskusje na temat wykonanych prac. Uczniowie oglądali prace utworzone przez swoich kolegów i koleżanki.

Po zakończeniu debat klasowych wraz z dyrektorem ustalony został termin , czas i miejsce debaty szkolnej. Uczestnikami debaty byli przedstawiciele samorządów klasowych oraz osoby zainteresowane tą tematyką. Został wybrany sekretarz, który zapisywał propozycjezasad kodeksu na komputerze. Przygotowano scenariusz debaty szkolnej oraz zajęto się organizacją sali do przeprowadzenia obrad. Odpowiedzialni uczniowie zamieścili wszystkie prezentacje, plakaty Kodeksu klasowego na drabinkach sali gimnastycznej.

  1. Kto i w jaki sposób rejestrował jej przebieg?

Przebieg debaty szkolnej był rejestrowany szkolną kamerą cyfrową przez uczennicę oraz aparatem cyfrowym przez nauczyciela. Film z debaty oraz zdjęcia zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły-

  1. Opisz krok po kroku ja wyglądał przebieg samej debaty. W jaki sposób uczniowie zgłaszali swoje propozycje? Jakie wymieniali uwagi i pomysły.

Debata szkolna odbyła się dnia 4 grudnia 2014 w sali gimnastycznej. Uczestniczyło w niej 46 uczniów.

Szkolną debatę otworzyła pani dyrektor - Dorota Wilczyńska -Woś, która powitała wszystkich uczniów i uczestników programu Szkoła z Klasą20. Podkreśliła znaczenie debaty i ważną rolę uczniów w tworzeniu Kodeksu Szkolnego.

Następnym elementem debaty było przypomnienie wszystkim uczestnikom za pomocą prezentacji multimedialnej -z programu Szkoła z klasą 2.0- cele programu, zadania do realizacji oraz jaki jest udział uczniów w tym programie.Omówiono cel debaty oraz obowiązujące zasady ( każdy ma prawo do wypowiedzi, podnosimy rękę , gdy chcemy zabrać głos, gdy mówi jedna osoba pozostali słuchają, nie przerywamy wypowiedzi innych, pamiętamy o kulturze słowa).

Dyskusja z dziećmi na temat:

-Czy w szkole korzystamy z zasobów TIK na lekcjach?

-W jaki sposób wykorzystujecie TIK w uczeniu się?

  •  

W dalszej części debaty rozpoczęły się prace nad tworzeniem projektu Kodeksu 2.0. Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy, tak aby w każdej grupie byli uczniowie z klas młodszych i starszych. Następnie wybrano lidera grupy, który kierował pracą zespołu i prezentował propozycje zasad. Każdą grupą opiekował się nauczyciel. Uczniowie dostali do dyspozycji karteczki,na których zapisywali propozycje zasad kodeksu. Następnie lider prezentował propozycję zasad kodeksu wraz z argumentacją. Następne zasady prezentowały kolejni liderzy. Powtarzające się zasady na karteczkach zostały przyczepione do tablicy na środku sali. Koordynator udzielał głosu chętnym uczniom. Po każdej propozycji zasady, uczniowie za pomocą zielonych (aprobata) i czerwonych (negacja) karteczek wyrażali swoje zdanie. Na tablicy powstał roboczy zapis kodeksu szkolnego. Po przerwie 15 min. odczytano zasady kodeksu z tablicy i omówiono kontrowersyjne punkty. Po naniesieniu poprawek odbyło się ponowne głosowanie za pomocą karteczek zielonych i czerwonych. W ten sposób przyjęto roboczą wersję Kodeksu 2.0.

  1. Opisz jakie tematy i dlaczego budziły najwięcej emocji wśród uczniów. Co okazało się dla uczniów ważne? Podaj przykłady.

Najwięcej kontrowersji budziły wśród uczniów tematy:

- korzystania z telefonów komórkowych na lekcjach,

-możliwości korzystania z TIK na przerwach,

-korzystania z e-dziennika przez rodziców.

Uczniowie motywowali korzystanie z komórek na lekcjach języka obcego poszukując np. znaczenia danego słowa, bądź na lekcji matematyki używając opcji kalkulatora. Argumenty o korzystaniu z e-dziennika przez rodziców tłumaczyły, iż rodzic od razu wie o ocenie niedostatecznej ,a uczniowie chcieliby poprawić złą ocenę i wtedy poinformować rodziców o ocenie.

Dzieci zwracały również uwagę na chęć nauczenia nauczycieli korzystania z różnych możliwości, jakie daje komputer. Wyrażali pozytywne nastawienie i zrozumienie nie zawsze biegłej znajomości komputera przez nauczycieli.

  1. W jaki sposób uczniowie zagłosowali nad ostatecznym kształtem kodeksu? Opisz formę i przebieg głosowania.

Zgłaszane zasady przez uczniów do Kodeksu 2.0 były przyczepiane na tablicy. Liderzy odczytywali ważne zasady,a uczniowie akceptowali poszczególne zasady przez podniesienie zielonej karteczki. Nad punktami dyskusyjnymi toczyły się rozmowy. Następnie odczytana została wersja robocza kodeksu. Uczniowie jednogłośnie przyjęli zaproponowane zasady.

  1. Opisz wnioski po podsumowaniu debaty oraz kolejne kroki pracy nad kodeksem.

Cieszyło zaangażowanie uczniów w pracę nad kodeksem, a szczególnie duża aktywność uczniów klas piątych. Uczniowie byli świetnie przygotowani do prowadzenia rzeczowej dyskusji na temat TIK. Debata szkolna dała uczniom możliwość do prezentowania swojego zdania, głosu na forum społeczności uczniowskiej. Uczniowie mieli świadomość, że zaproponowane przez nich zasady, będą realizowane w życiu. Przestrzeganie wspólnie stworzonych zasad pomoże im bezpiecznie poruszać się w skomputeryzowanym świecie.

Uczniowie zgłosili chęć korzystania z komputerów na przerwach i z pomocą przyszła pani dyrektor, która zobowiązała się udostępnić komputery w bibliotece szkolnej / oczywiście z zastrzeżeniem punktualnego przychodzenia na lekcje/. Obecność dyrektora w czasie debaty umożliwiło szybkie rozwiązanie danego problemu.

Zaskakująca była chęć korzystania z telefonów komórkowych na lekcji. Uczniowie przytaczali bardzo dużo argumentów. Wraz z nauczycielami musieliśmy wysuwać kontr argumenty. Nawet ten ,iż nie mamy pewności, że wszyscy uczniowie szukają właśnie danego słowa w słowniczku.

W pełni nie udało się nam zarejestrować całej debaty, z przyczyn technicznych. W przyszłości należy dokładnie sprawdzić sprzęt. Nagrany filmik oddaje atmosferę i pracę uczniów.

W przyszłości dobrze jest przeprowadzać takie przedsięwzięcia z możliwością siedzenia przy stoliku. Siedzenie na materacach niekiedy rozpraszało uwagę i pozycja nie była wygodna.

Wersję roboczą Kodeksu2.0 zaprezentowałam na styczniowym posiedzeniu Rady Pedagogicznej. Po zaopiniowaniu przez dyrektora szkołyi ,grono nauczycielskie zostanie umieszczony w widocznym miejscu na terenie szkoły. Kodeks zostanie umieszczony na stronie internetowej szkoły. Kolejne kroki to wdrażanie Kodeksu w życie i realizowanie zadań TIK.

Opracowała - koordynatorka projektu mgr Małgorzata Tabiś.

ZDJĘCIA Z DEBATY

FILM z Debaty      lub            Film z Debaty

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu
    ul. Armii Krajowej 10a
    59-900 Zgorzelec
    e-mail
    szkolpod3@wp.pl
  • 75-77 52 369

Galeria zdjęć