,,SZKOŁA Z KLASĄ 2.0" DEBATA SZKOLNA KODEKS 2.0 TYDZIEŃ CZYTANIA GALERIA I AUDIOBOOKI TRZYMAJ FORMĘ

TRZYMAJ FORMĘ

Projekt edukacyjny Programu „Trzymaj Formę”
na rok szkolny 2015/2016

W tym roku szkolnym po raz kolejny przystąpiliśmy do edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę”.

Koordynatorem szkolnego programu jest nauczyciel przyrody Małgorzata Tabiś.

Cel główny– edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci i ich domu rodzinnego poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia  i zbilansowanej diety.

Cele szczegółowe:

1.        Pogłębienie wiedzy w zakresie znaczenia zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dla organizmu człowieka.
  2. Kształtowanie zmiany postaw i zachowań związanych z prawidłowym żywieniem, odpowiednią jakością zdrowotną żywności i aktywnością fizyczną.
  3. Dostarczanie wiedzy i umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych.

Adresatami i uczestnikami programu są uczniowie klas 1-6 w Szkole Podstawowej nr 3 w Zgorzelcu  oraz ich rodzice, społeczność szkolna i lokalna.

Treści programowe:

1. Odżywianie dzieci:
  • Zasady zdrowego żywienia. Rola śniadania w życiu człowieka.
  • Zbilansowana dieta – dlaczego powinniśmy pić wodę i ile?
  • Zaburzenia stanu zdrowia i rozwoju związane z nieprawidłowym odżywianiem.
  • Wyliczanie BMI.
  1. Wybrane elementy edukacji konsumenckiej:
  • Etykieta źródłem informacji.
  1. Aktywność fizyczna:
  • Znaczenie aktywności fizycznej dla dzieci.
  • Ogólnorozwojowy test sprawności fizycznej
  • Ćwiczenia z omówieniem metodycznym: brzucha, bioder, grzbietu, klatki piersiowej, utrzymania poprawnej postawy ciała, ćwiczenia oddechowe. Ciekawe lekcje.
  • Kształtowanie sylwetki poprzez właściwy dobór mebli szkolnych do wzrostu dzieci.

I etap projektu – przygotowanie do realizacji

• Zapoznanie uczniów klas 1-6 z celami programu „Trzymaj  Formę” metodą projektu - prezentacja materiałów i pomocy programowych, zachęta do promowania zadań do realizacji. Zapoznanie rodziców na zebraniach z celami i założeniami programu.

Do pracy zachęcano jak największą liczbę osób: uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Odpowiedzialni: szkolny koordynator i wychowawcy klas.

• Systematyczne zapoznawanie uczniów na lekcjach wychowawczych z realizacją programu TF oraz lekcjach przyrody, wychowania fizycznego, języka polskiego i techniki z treścią podręcznika oraz przygotowywanie materiałów potrzebnych do realizacji zadań. Odpowiedzialni: szkolny koordynator i wychowawcy klas – na bieżąco.
  • Efekty prac zostaną zaprezentowane podczas różnych szkolnych imprez oraz   bieżąco na gazetkach szkolnych, stronie internetowej szkoły.  Całość zrealizowanych projektów – podsumowanie odbędzie się podczas Szkolnego Festynu Rodzinnego.