liczba odwiedzin: 3810054

Aktualności

Informacje ogólne Bieżące wydarzenia Kim jest logopeda? Kiedy i po co do logopedy? Terapia logopedyczna GALERIA 6 MARCA KONKURS PLASTYCZNY INNOWACJA Ćwiczenia logopedyczne do wykorzystania w domu GODZINY PRACY 2023/2024 6 MARCA 2024 DZIEŃ LOGOPEDY

LOGOPEDA

Kim jest logopeda? Kiedy i po co do logopedy?

Logopeda -to zawód medyczny, zajmujący się badaniami w zakresie diagnozy  stanu rozwoju mowy  iterapii zaburzeń komunikacji człowieka na różnych etapach rozwoju.

Kim jest logopeda ?

Logopeda zajmuje się kształtowaniem mowy. Prowadzi profilaktykę logopedyczną, czyli zapobiega powstawaniu wad wymowy oraz terapię logopedyczną, mającą na celu usunięcie istniejących wad wymowy.

Co należy do zadań logopedy w szkole?

1. Przeprowadzenie badań wstępnych – przesiewowych (za pisemna zgodą rodziców), w celu ustalenia stanu mowy wszystkich uczniów kl.0 i kl.I oraz badań kontrolnych uczniów kl.II-VI kontynuujących terapię.

2. Diagnozowanie logopedyczne oraz odpowiednio do jego wyników, organizowanie pomocy logopedycznej;

3. Prowadzenie terapii logopedycznej indywidualnej i w grupach, dzieci u których stwierdzono nieprawidłowości w rozwoju mowy.

4. Organizowanie specjalistycznej pomocy logopedycznej dla dzieci z zaleceniami z PPP.

5. Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej, w tym współpraca z najbliższym środowiskiem ucznia.

6. Wspieranie działań wychowawczych i profilaktycznych nauczycieli, wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki.

 

Diagnoza logopedyczna
Każdego roku we wrześniu - październiku  przeprowadzam (za pisemną zgodą rodziców) badanie przesiewowe w klasach zerowych i pierwszych. Po zdiagnozowaniu u dziecka wady wymowy  przekazuję pisemną informację dla wychowawców i na pierwszym bądź drugim zebraniu - dla rodziców. Po otrzymaniu informacji Rodzice otrzymują zalecenia do pracy w domu, a wytypowana grupa -konkretną propozycję uczestnictwa w systematycznej terapii na terenie szkoły.

Terapia
Terapia logopedyczna prowadzona jest indywidualnie (wg. zaleceń z PPP)  lub w grupach 2-4 osobowych x1 w tygodniu.  Na zajęciach logopedycznych wykorzystywane są metody dydaktyczne oraz wiele atrakcyjnych elementów zabawy. Uczeń zobligowany jest do posiadania zeszytu A4. Zeszyt jest dokumentacją pracy na terapii i zaleceniami do dalszego ćwiczenia i utrwalania poprawnych wzorców w domu!!!

Współpraca z rodzicami
Terapia logopedyczna jest procesem. Jej skuteczność zależy od współpracy z rodzicami, samo uczęszczanie na zajęcia nie jest wystarczającym elementem terapii. Dlatego bardzo ważne jest zaangażowanie rodziców w systematyczne ćwiczenie z dzieckiem. W tym celu  na każdych zajęciach zapisuję w zeszycie ucznia zestaw ćwiczeń jakie powinien wykonywać codziennie do kolejnego spotkania. Brak ćwiczeń to brak postępów w terapii. Rodzice mają również możliwość skorzystania z zajęć otwartych, na których mogą przyglądać się, na czym polega terapia i jak poprawnie wykonywać ćwiczenia (po wcześniejszym ustaleniu terminu). Chętnie  udzielę odpowiedzi na pytania w godzinach konsultacyjnych.

Stały kontakt i zaangażowanie się Państwa tj. Rodziców w program terapii pomoże osiągnąć sukces dzieciom. Dlatego zapraszam  do systematycznego zaglądania do zeszytów dziecka oraz  do sukcesywnych spotkań  ze mną.

Kiedy i po co do logopedy?

Jeśli Państwa dziecko mówi niepoprawnie, to nie jest to tylko problem z mówieniem, ale i z uczeniem się. Zaburzona mowa jest też przyczyną wielu niepowodzeń szkolnych (np.: trudności w czytaniu i pisaniu, zakłócone kontakty z rówieśnikami). Dziecko z wadą wymowy ma zwykle mnóstwo kompleksów i lęków. Tylko Państwo, współpracując z logopedą mogą mu pomóc.

Jeśli dziecko nieprawidłowo mówi, czyli:

• zamienia głoski; ( np. zamiast sz mówi s,);

• zniekształca głoski (np. wymawia s z językiem między zębami, wymawia r gardłowo);

• opuszcza głoski na początku i końcu wyrazu;

• mówi niepłynnie;

• mówi za mało; mowa opóźnia się;

• zmienia znaczenie wyrazu;

• mowa dziecka jest cicha, niewyraźna;

• występują u dziecka wady narządów artykulacyjnych (zbyt krótkie wędzidełko, za duży język, wady zgryzu, nieprawidłowe uzębienie, rozszczepy podniebienia);

• podejrzewacie, że dziecko źle słyszy.

Wówczas nie należy lekceważyć tych zjawisk, tylko możliwie szybko zgłosić się do logopedy!!!

Mowa odgrywa ważną rolę w kontaktach człowieka z ludźmi. Prawidłowy rozwój mowy dziecka wpływa na kształtowanie się jego osobowości. Dzięki rozumieniu mowy dziecko poznaje otaczający świat, dzięki umiejętności mówienia jest w stanie wyrazić swoje uczucia i spostrzeżenia. Każde dziecko chciałoby mówić poprawnie, ponieważ dzieci z wadami wymowy są często narażone na szereg problemów.

Jak wspierać rozwój mowy dziecka?
- Pierwszym ważnym ćwiczeniem, które w naturalny sposób usprawnia język, wargi, podniebienie i żuchwę jest karmienie piersią.

- Picie z kubka, jedzenie łyżeczką oraz samodzielne żucie i gryzienie pokarmów dalej doskonalą te funkcje. Oprócz tego przyczyniają się do wykształcenia prawidłowego zgryzu i nawyku połykania.
- Częste oczyszczanie nosa z wydzieliny ułatwi dziecku, tak ważne przy mówieniu, oddychanie przez nos, a nie przez usta. Jeśli infekcje z katarem pojawiają się często, warto znaleźć ich przyczynę konsultując się z lekarzem laryngologiem lub alergologiem.
- Wrażliwość słuchową należy rozwijać poprzez śpiewanie piosenek, słuchanie spokojnej muzyki, zabawy dźwiękami.

- Mówienie do dziecka poprawną polszczyzną w czasie kształtowania się mowy dziecka jest niezwykle istotne .Wzbogacania słownictwa oraz doskonalenia umiejętności budowania zdań dziecko uczy się podczas rozmowy, słuchania bajek, wierszyków, wyliczanek. Rozmowa jest najważniejsza, bowiem buduje więź emocjonalną między rodzicami a dzieckiem.

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu
    ul. Armii Krajowej 10a
    59-900 Zgorzelec
    e-mail
    szkolpod3@wp.pl
  • 75-77 52 369

Galeria zdjęć