Jutro idę do szkoły Jesteśmy Polakami Atrakcje na wycieczce do Straży Granicznej Skąd się biorą dźwięki? Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej OSZCZĘDZAMY, BO WARTO.

Jutro idę do szkoły

Skąd się biorą dźwięki?

To znowu my – grupa „ 0 a” i nasze zabawy badawcze. Czym jest dźwięk? Skąd się biorą dźwięki? Na te pytania dzieci odpowiedziały sobie same podczas zabawy badawczej. Nalewały do jednakowych butelek wodę z zaznaczeniem różnego jej poziomu. Następnie uderzały łyżeczką w butelki w poszukiwaniu uzasadnienia różnicy w wysokości dźwięków. W poszukiwaniu źródeł dźwięku w naszym otoczeniu dzieci wykorzystały kubki, talerzyki, szklane czy metalowe przedmioty, które poprzez uderzanie wprawiane były w drgania, a tym samym otrzymały dźwięk. Podejmowały próbę tworzenia własnej muzyki. Wspólnie wyjaśniały czym jest dźwięk przez porównanie do fal na wodzie. W trakcie dostrzegania różnorodności dźwięków z otoczenia, dzieci odkryły wiele ciekawych odgłosów. Dźwięk wydobywały nie tylko z przedmiotów poprzez uderzanie, ale również w trakcie dmuchania do butelek, gdzie w drgania wprawiły samo powietrze. Doprowadziło to do uzyskania stwierdzenia, że skoro w każdej butelce jest inna ilość wody – stąd różnica w brzmieniu. Wspaniałą frajdę sprawiła dzieciom muzyczne zagadki polegające na rozpoznawaniu nazwy instrumentów muzycznych.