STRONA GŁÓWNA GODZINY OTWARCIA DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTEKI ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI PRACA PEDAGOGICZNA PROJEKT ,,KSIĄŻKA MOICH MARZEŃ" BIBLIOTEKA MULTIMEDIALNA NOWOŚCI

DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTEKI

Działalność biblioteki szkolnej opiera się na realizacji zadań zawartych w Statucie Szkoły oraz w rocznym planie biblioteki.

Zadania są realizowane w następujących obszarach:

I. Prace biblioteczno – techniczne

1. Opracowanie planu pracy biblioteki szkolnej na rok 2014/2015, a także harmonogramu lekcji z przysposobienia czytelniczo – informacyjnego.
  2. Systematyczne prowadzenie pełnej dokumentacji bibliotecznej: księgi inwentarzowej, księgozbioru głównego, księgi inwentarzowej podręczników i broszur oraz księgi inwentarzowej materiałów audiowizualnych, dziennika biblioteki szkolnej, zeszytu czytelni i zeszytu statystyki czytelnictwa, a także ewidencji uczniów korzystających z pracowni multimedialnej.
  3. Opracowywanie wpisanych książek na stan biblioteki: pieczętowanie, klasyfikowanie, katalogowanie, wypisywanie kart książek i włączanie do księgozbioru.
  4. Przyjęcie i opracowanie podręczników dla pierwszoklasistów. Rozdysponowanie ich uczniom i sprawdzanie stanu książek podczas zwrotu do biblioteki.
  5. Udostępnianie księgozbioru uczniom i nauczycielom do domu i do gabinetów lekcyjnych.
  6. Porządkowanie i konserwacja księgozbioru.
  7. Udzielanie porad bibliotecznych, udzielanie odpowiedzi na zapytania czytelników, przygotowanie materiałów na konkursy czytelnicze, scenariuszy przedstawień dla Teatrzyku bibliotecznego, scenariuszy  lekcji bibliotecznych.
  8. Prowadzenie gazetek ściennych, informacyjnych, reklamujących.
  9. Przeglądanie ofert wydawniczych, wybór i zakup książek na nagrody dla uczniów za bardzo dobre wyniki w nauce.

II. Statystyka Biblioteczna

1. Stan majątkowy.

- Księgozbiór biblioteki szkolnej liczy 18377 egzemplarzy na kwotę 50934,89 zł, w tym:

- Księgozbiór główny : 16812 woluminów na sumę 41376,43 zł

- Księgozbiór podręczników i broszur: 1565 książek na kwotę 9558,46 zł

- Księgozbiór materiałów audiowizualnych: 173 kasety i 86 płyt Cd na sumę 484,19 zł

Ze stanu Księgozbioru głównego wycofano 15 książek zagubionych przez czytelników na sumę 114,60 zł

Uczniowie odkupili zagubione książki – 15 egz. na sumę 234,30 zł

Księgozbiór biblioteki wzbogacił  się o nowe lektury dla uczniów, które zostały zakupione przez Polską Akademię s. c. i  przekazane w formie darów – 176 egz. na kwotę 2430 zł

Rada Rodziców zakupiła 28 egz książek na kwotę 261,14 zł

Na stan biblioteki zostały wpisane podręczniki – elementarze dla klasy pierwszej – 260egz., podręczniki do języka niemieckiego dla kl.I – 48egz. i języka angielskiego – 76egz.

III. Opieka nad Pracownią Multimedialną.

1. Pomoc uczniom w korzystaniu z mediateki w poszukiwaniu informacji w Internecie.
  2. Pomoc w wyszukiwaniu materiałów dydaktycznych m.in. scenariuszy do przedstawień i

konkursów.

1. Dbanie o estetykę pracowni multimedialnej.

W Pracowni Multimedialnej z komputerów korzystało 576 uczniów.

Opracowała - mgr Krystyna Nowocień