ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

W piątek 27 kwietnia 2017r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 maja, to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.

klasy 3d w trakcie śpiewania „Mazurka 3 maja” pojawili się na scenie wiwatując biało-czerwonymi chorągiewkami. W przedstawieniu ukazano sytuację Polski w czasie I rozbioru 1772r.   z   Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz wspólnym zaśpiewaniem hymnu państwowego. Młodsi uczniowie

W rolę polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wcielił się Bartosz Sanoukphongh, w carycę Katarzynę uczennica klasy 3a gimnazjum Wiktoria Kwiatkowska, królem Prus był Filip Bartołd, natomiast cesarzem Austrii Jarosław Maciocha. Głosami narratora były uczennice: Zuzanna Grymuza(5b) i Tatiana Byczek(6d).

Nie zabrakło także recytacji wierszy w wykonaniu uczennic: Pauliny Błauciak(6d), Amelki Budys(3d), Marty Radawiec(3d), Julii Łakomskiej(3d) i Julii Piątczak(7a).

i Maciej Zyśk, który wcielił się w postać posła Ignacego Potockiego.  W dalszej części przedstawienia w ciekawy sposób przybliżono historię powstania konstytucji, w której udział wzięli uczniowie: Paweł Sułkowski jako marszałek sejmu Stanisław Małachowski, Mateusz Kielmas jako reformator Hugo Kołłątaj

Nad oprawą muzyczną apelu czuwała pani Elżbieta Kilian, której szkolny zespół wokalny śpiewał pieśni o tematyce patriotycznej( „ Mazurek Dąbrowskiego”, „Mazurek 3 maja”, „ Polonez 3 maja”, „ Polskie kwiaty”). Podsumowaniem tej cennej lekcji historii było wysłuchanie przez zgromadzonych pieśni „Polskie kwiaty” w wykonaniu trzech solistek: Zuzanny Kosowickiej(5c), Lilianny Rutkowskiej(6d) i Patrycji Wojciechowskiej(3a gimn.)
       Po zakończeniu apelu zabrała glos pani vicedyrektor Marzenna Bartczak i pan vicedyrektor Marcin Pawlak, którzy w krótkim przemówieniu przybliżyli uczniom sens obchodów tego święta. Wszystkim obecnym na apelu uświadomiono, że warto i należy pielęgnować patriotyzm w nas samych każdego dnia.