Projekt InterregIIIA

Projekt Interreg IIIA Gminy Miejskiej Zgorzelec

Moje miasto Zgorzelec- Goerlitz

Cele projektu

1. Rozbudzenie wśród uczniów świadomości regionalnej, sięgającej poza granice państwa

i skierowanie na wspólne pojmowanie zarówno historii jak i przyszłości regionu.

2. Zbliżenie do siebie uczniów, którzy potrafią i chcą ze sobą współpracować, bawić się i organizować wspólne spotkania.

3. Pogłębienie znajomości kultury i języka niemieckich rówieśników.

4. Budowanie podstaw integracji mieszkańców regionu.

Podstawę projektu stanowią wspólne lekcje młodzieży polskiej i niemieckiej prowadzone

w muzeach, obiektach zabytkowych i innych ciekawych miejscach w cyklicznych odstępach czasu, na terenie Görlitz i Zgorzelca. Uczniowie pracują w polsko - niemieckich rówieśniczych grupach roboczych, a zajęcia mają charakter „żywych lekcji" rozwijających zdolność kreatywnej pracy w zespole o niejednolitym charakterze kulturowym.

Zamierzone rezultaty

Uczniowie poznają:

- historię naszego miasta i regionu

- słynnych ludzi z regionu

- ciekawe miejsca, zabytki miasta i regionu

- przyrodę regionu

- kulturę i zwyczaje mieszkańców regionu

oraz:

- pogłębią znajomość języka sąsiada

- nawiążą kontakty towarzyskie

- uzyskają motywację dla twórczych poszukiwań i gromadzenia informacji.

Zwieńczeniem przedsięwzięcia będzie wydanie przewodnika po regionie dla

dzieci, którego autorami będą uczestnicy projektu.

Działania

Osią projektu jest współpraca SP 2 w Zgorzelcu oraz Annenschule / Augustum

w Goerlitz.

Projekt przebiega w dwóch etapach:

I Etap przygotowawczy - organizacja i ewaluacja projektu. Spotkania z partnerem niemieckim oraz z panią Kingą Hartmarm z Urzędu Szkolnego w Bautzen.

II Etap realizacji projektu - ten obszar pracy podzielony został na trzy fazy:

- faza pierwsza - Edukacja Pozaszkolna          kl. IV- VI

- faza  druga -    Moje Miasto  kl. V

- faza  trzecia -   Mieszkańcy Mojego Miasta        kl. VI

Realizacja

Wszystkie działania przewidziane w harmonogramie projektu zostały zrealizowane przy dużym zainteresowaniu nauczycieli wszystkich typów szkół nie tylko z terenu Zgorzelca, ale również powiatu i gminy. W szkoleniach uczestniczyło ok.60 osób, a nie 15 jak zakładał projekt. Uczestnicy szkoleń zwiedzili Muzeum Śląskie w Goerlitz, a w materiałach szkoleniowych otrzymali, oprócz treści wykładów, multimedialną mapę Europy z animacją zmian granic na przestrzeni czasu.

Działania dodatkowe / nie ujęte w harmonogramie/

- Edukacja Pozaszkolna:

kl. IV   zajęcia edukacyjne w Muzeum Przyrodniczym w Goerlitz

kl. V   zajęcia edukacyjne w Ogrodzie Zoologicznym w Goerlitz, ich kontynuacją będą zajęcia, zaplanowane na miesiące wiosenne, prowadzone przez niemieckich specjalistów na terenie polskich szkół,

kl. VI   zajęcia edukacyjne na terenie Planetarium w Goerlirz, ich kontynuacją będzie wiosenna obserwacja nieba pod opieką niemieckich specjalistów na terenie polskich szkół.

W tej fazie projektu wzięli udział wszyscy uczniowie kl. IV, V i VI zgorzeleckich szkół podstawowych /ok. 1000/. Uczniowie otrzymali materiały edukacyjne tematycznie związane z przedmiotem oraz miejscem realizacji zajęć.

- W ramach współpracy przy realizacji projektu „ Zrozumieć historię-kształtować przyszłość"

/ projekt RSA Bautzen/ polscy nauczyciele uczestniczyli w konferencji prezentującej pierwsze rezultaty projektu. Konferencja odbyła się w Goerlitz 30.11.06r.,a wyniki będą wykorzystane przy planowaniu w przyszłości podobnych działań w polskich projektach.

- W przewidywaniu rozwijania się projektu Szkoły Podstawowe Nr3 i 5 w Zgorzelcu podpisały „Deklaracje partnerstwa" ze szkołami z Goerłitz .

- Nauczyciele nauczania zintegrowanego rozpoczęli przygotowania do prowadzenia podobnego sposobu współpracy w kl. III i IV, która przygotuje dzieci do wspólnej nauki w polsko- niemieckich grupach.

- Zorganizowano na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 z Odziałami Integracyjnymi w Zgorzelcu siedzibę projektu, która jest jednocześnie salą spotkań.

Kierownik projektu: mgr Anna Śliwińska

Kontakt szkoły 075 7758 868