WYCIECZKA KLAS 8A, 8B Z PROJEKTU POZNAJ POLSKĘ SPRAWOZDANIE WYJAZD DO TETARU KLAS 6B, 6C WYCIECZKA KLAS 2A I 2B DO FABRYKI BOMBEK WYCIECZKA KLASY 3A, 3B

SPRAWOZDANIE

W dniach 5-10 listopada 2023 r zorganizowano wycieczkę dla klas 8a i 8b Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu. Wyjazd trwał 5 dni, z tego 3 dni były dofinansowane w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Trasa wycieczki wiodła szlakami Pogórza Sudeckiego i Karkonoszy.

5 listopada uczniowie pod opieką opiekunów wyruszyli ze Zgorzelca w kierunku Karpacza.  W drodze na trasie Zgorzelec – Karpacz uczniowie zwiedzili Zamek Czocha po którym uczestników wycieczki oprowadził przewodnik, opowiadając o szczegółach historycznych budowli i jej znaczeniu w regionie na przestrzeni wieków. Następnie tego samego dnia odwiedzili miejscowość Pławna niedaleko Lwówka Śląskiego, gdzie za sprawą osiadłego tu malarza, Dariusza Milińskiego, Pławna Dolna przeobraziła się w ostoję kolorowych baśni i sztuki.

W samym sercu Magicznej Pławnej znajduje się Zamek Śląskich Legend. Wnętrze Zamku to miejsce pełne baśni i legend. Tutaj na żywo uczniowie zobaczyli spektakl jedynego na świecie strunowego teatru lalek, gdzie bohaterowie są wielkości człowieka. Każda ze scen opowiadała Legendy Śląskie z Duchem Gór w roli głównej. Zobaczyli też replikę Konia Trojańskiego oraz Arki Noego. W godzinach popołudniowych uczniowie dotarli do miejscowości Karpacz.

W kolejnych dniach pobytu w Karpaczu uczniowie zwiedzili Muzeum Sportu w Karpaczu ,które gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody w terenie Karkonoszy. Uczniowie też zwiedzili Muzeum Karkonoskie Tajemnice.

Podczas pobytu w Domu Wczasów Dziecięcych ,,Architekton” w Karpaczu odbyli spotkanie z panią
z gospodarstwa agroturystycznego – Agroturystyka Kowalowe Skały z miejscowości Wrzeszczyn koło Jeleniej Góry. Uczniowie dowiedzieli się jak wykorzystuje się wełnę oraz jak wygląda hodowla różnych gatunków owiec.

Ostatniego dnia wycieczki w drodze powrotnej do Zgorzelca uczniowie zwiedzili Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.

Pięciodniowy pobyt na wycieczce w Karpaczu była bardzo udany. Uczniowie zwiedzili wiele ciekawych miejsc związanych z historią regionu Karkonoszy. Spędzili też aktywnie czas wędrując szlakami Karkonoszy.

„Poznaj Polskę” to przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki, którego przedmiotem jest wsparcie organów prowadzących szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży, poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizacje podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwala urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności
w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu w 2023 r. w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” otrzymała w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczone na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra.

Kwota otrzymanego dofinansowania wyniosła: 15.000,00 zł

Wkład własny (w formie wpłat rodziców) stanowił: 4.161,86 zł