O WSPÓŁPRACY WSPÓŁPRACA Z TIERPARK GOERLITZ WSPÓŁPRACA Z NIKOLAISCHULE-GRUNDSCHULE GOERLITZ

WSPÓŁPRACA POLSKO-NIEMIECKA

O WSPÓŁPRACY

Egzystencja w mieście granicznym,(jakim jest Zgorzelec czy Gorlitz) sprawiła,że porozumiewanie się w języku sąsiadów stało się codziennością.

Naukę języka obcego najlepiej rozpoczynać w młodszym wieku szkolnym,gdy dzieci mają jeszcze słuch fonematyczny,który zanika ok.12 roku życia.

Aby doskonale porozumiewać się w języku obcym,najlepiej uczyć się poprzez praktyczne porozumiewanie się oraz działanie.Poza tym małe dzieci nie mają zahamowań i dzięki temu łatwiej przekroczają bariery językowe.

Program współpracy polsko - niemieckiej ma służyć doskonaleniu umiejętności językowych poprzez wspólną zabawę. Uwzględnia też elementy edukacji ekologicznej. Realizując program można uczynić dużo dobrego dla środowiska, a przez to dla człowieka, który bez przyrody nie może żyć.

Grupa współpracująca powinna się zintegrować,nawiązać przyjaźnie w kilku plaszczyznach :

• między dziećmi,
  • rodzicami,
  • nauczycielami,
  • dyrektorami

Cel ogólny programu
Głównym celem programu jest nauka języka sąsiadów .

Cele szczegółowe.

• Nawiązanie stałej współpracy i integracja uczniów z klas I - III ( ze szkół polskiej i niemieckiej ).
  • Kształcenie umiejętności nawiązywania kontaktu i porozumiewania się w języku obcym.
  • Wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie.
  • Wzbogacanie zasobu słownictwa dzieci o nowe : pojęcia,wyrażenia i zwroty.
  • Poznanie kultury i tradycji innego narodu.
  • Sprawne posługiwanie się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami w praktyce.
  • Nauka prawidłowej wymowy.
  • Organizowanie sytuacji pobudzających dzieci do aktywności twórczej.
  • Doskonalenie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo - ruchowej ciała.
  • Nauka wierszyków,piosenek i różnych tańców.
  • Rozwijanie wyobraźni i zdolności twórczych dzieci.
  • Kształcenie myślenia,spostrzegania oraz posługiwania się warsztatem malarskim.