STAŃ PO ZIELONEJ STRONIE MOCY SCHRONISKO SZLACHETNA PACZKA 2014 DZIECIAKI - SADZENIAKI SPRZĄTANIE ŚWIATA 2015 SZLACHETNA PACZKA 2015 SZLACHETNA PACZKA 2016. NASZA SZKOŁA - MISTRZ POLSKI  SZLACHETNA PACZKA 2018 Akcja "Bijemy rekord w resuscytacji"2019 EDUKUJESZ-RATUJESZ

ZAKOŃCZONE

EDUKUJESZ-RATUJESZ

Ogólnopolska akcja profilaktyczno-edukacyjna

Edukujesz-Ratujesz w roku szkolnym 2021/2022

Nasza szkoła w dniach 6-10 czerwca 2022 realizowała założenia ogólnopolskiej akcji „Edukujesz-Ratujesz”.

Głównym celem akcji było przyswojenie zasad pierwszej pomocy przedmedycznej, zapoznanie z numerami alarmowymi i odpowiednie ich zastosowanie w różnych sytuacjach, uwrażliwienie młodego człowieka na krzywdę ludzką i potrzebę niesienia pomocy.

Nasze działania obejmowały:

- poznanie i utrwalenie etapów udzielania pierwszej pomocy – szkolenie we wszystkich klasach I-VIII,

- wykonanie gazetek tematycznej na korytarzu-Pierwsza pomoc,

- warsztaty ratownicze z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie obejmowało tematykę wszystkich etapów pomocy - 10 czerwca w sali gimnastycznej dla uczniów klas III-VIII,

- konkurs plastyczny -Pomagam innym” dla uczniów klas I-V,

- uczniowie klas VI-VIII – przygotowali plakaty zachęcających do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ozdobiły nasze korytarze szkolne.

- 10.06.2022 odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w klasach VII-VIII. Pani dyrektor wręczyła laureatom dyplomy wraz z nagrodami.

- 10.06.2022 odbyła się prelekcja z przedstawicielem Straży Pożarnej na temat bezpieczeństwa i różnych sytuacji zagrożenia w życiu codziennym.

- uczniowie klasy VII d nagrali filmik ze scenkami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy w różnych , niebezpiecznych sytuacjach.

Na lekcjach w klasach młodszych i starszych odbyły się pogadanki i zajęcia praktyczne na temat:-postępowania w przypadku krwawienia z nosa,-omdleń, -stłuczenia,-oparzenia,-zranienia,-zwichnięcia,- złamania,-porażenia prądem.

Nauczyciele otrzymali materiały ułatwiające przeprowadzenie zajęć w swoich klasach. Dnia 10 czerwca 2022 w piątek odbyły się warsztaty ratownicze-praktyczne według podanego harmonogramu. Pod opieką nauczycieli i strażaka odbyło się szkolenie dzieci.

Nauczyciele otrzymali również linki do prezentacji multimedialnych dotyczących bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach życia codziennego.

W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym zaproponowaliśmy również film „Bezpieczeństwo nad wodą”, który został opracowany przez Centrum Rozwoju Lokalnego z Komendą Powiatową Policji.

Koordynatorzy akcji:

Małgorzata Tabiś