FESTYN RODZINNY "Cała Polska czyta dzieciom” WARSZTATY W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ XV Regionalny Konkurs Przyrodniczo - Krajoznawczego "Bądźmy przyjaciółmi przyrody". Walentynki KARNAWAŁ WOŚP JASEŁKA 2018 PRZEDSTAWIENIE "WIELCY RODACY' SZLACHETNA PACZKA 2018 DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI WSPÓLNE ŚPIEWANIE PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH APEL Z OKAZJI 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI Rekord w resuscytacji 16 X 2018 Dzień Edukacji STYPENDIA BURMISTRZA MIASTA ZGORZELEC Narodowe Czytanie ŚWIATOWY DZIEN TABLICZKI MNOŻENIA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

APEL Z OKAZJI 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dzisiaj wielka jest rocznica –
jedenasty listopada!… Tym, co zmarli za Ojczyznę,

hołd wdzięczności Polska składa.”

VID 1-20181109   VID 2-20181109   VID 3-20181109

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych, które obchodzimy w naszym kraju dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r., kiedy po 123 latach niewoli odrodziło się państwo polskie.
W tym roku jest to szczególna data 100 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
W związku z tym doniosłym wydarzeniem dnia 09 listopada uczniowie klasy VIII c pod opieką pani Agnieszki Kulikowskiej przygotowali uroczysty apel. Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz wspólnym zaśpiewaniem hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”.
Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne przygotowane przez uczniów, chór szkolny i zespół instrumentalny.
Zebrani z zaciekawieniem obserwowali przedstawienie teatralne, które miało na celu przybliżyć tragedię narodu polskiego podczas rozbioru Polski przez Rosję, Prusy i Austrię oraz oddać ducha walki o wolność w powstaniu listopadowym (1830 r.) i styczniowym (1863r.). W akcji scenicznej nie zabrakło także roli twórcy Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.
Publiczność wysłuchała wzruszających wierszy, nastrojowej gry na skrzypcach pani Elżbiety Kilian przy akompaniamencie pianina w wykonaniu ucznia Natana Szwedkowicza z klasy 8d, a także obejrzała prezentację multimedialną ukazującą postaci wielkich polskich patriotów.
Podczas apelu punktualnie o godz. 11:11 rozległ się dźwięk dzwonka i wszyscy zebrani powstali , aby zaśpiewać hymn Polski.
Uroczystość uzupełniały pieśni patriotyczne takie jak „Piechota” w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego Trójeczki, „Rozkwitały pąki białych róż” zaśpiewane przez solistkę Patrycję Maniorę z klasy 8c oraz „Pytasz mnie” zaprezentowane przez duet Odettę Obuchowską z klasy 3b gimnazjum oraz Tomasza Tomaszewskiego z klasy 7d.
Całość wydarzenia uzupełniła dekoracja sali przygotowane przez panie ze świetlicy.
                            Na zakończenie jakże ważnej uroczystości pan dyrektor Marcin Pawlak podziękował wszystkim uczestnikom apelu oraz podkreślił, że wolność nie jest dana narodom na zawsze. O wolność należy dbać i trzeba ją cenić pamiętając o wszystkich tych, którzy oddali za nią swe życie .