ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA LEKTURA W PUDEŁKU ŻYWE OBRAZY LEKCJA POLSKIEGO NARODOWE CZYTANIE 2020 NIETYPOWE DYKTANDO PORTFOLIO "W PUSTYNI I W PUSZCZY" JACEK SOPLICA Z "PANA TADEUSZA" JESIENNA PLANSZA

KREATYWNE LEKCJE

PORTFOLIO "W PUSTYNI I W PUSZCZY"

Polonistka Anna Bednarz postawiła przed klasą 6b nowe wyzwanie.

Portfolio pt. „W pustyni i w puszczy “- to projekt, który zrealizowaliśmy podczas kilku lekcji języka polskiego. Cele były dwa – przekonać młodzież, że powieść Sienkiewicza można omawiać na wielu płaszczyznach oraz, że praca nad książką integruje wiedzę i umiejętności z wielu przedmiotów.
Uczniowie musieli bowiem wykazać się nie tylko talentem artystycznymi (przy tworzeniu projektów okładek), dokonali również wielu obliczeń matematycznych. Po części stawali się także przyrodnikami - specjalistami od flory i fauny Afryki.
Wiele prac stanowi kompendium wiedzy o chorobach występujących na Czarnym Lądzie. Tu przydała się własna inwencja twórcza uczniów.
„Przemyciłam” także wiele treści będącymi powtórzeniem dotychczasowego materiału z języka polskiego. Młodzież tworzyła list Stasia Tarkowskiego do ojca, podziękowanie, ogłoszenie i zaproszenie. Nie zabrakło również przypomnienia poznanych do tej pory środków poetyckich.          Mam nadzieję, że tak opracowania lektura szkolna pozwoli im wiele treści zapamiętać.