INFORMACJE OGÓLNE -FILM TERMINY EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY 2021

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

TERMINY EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY 2021

I. Terminy egzaminów i czas ich trwania

Termin główny

Czas trwania dla uczniów z dostosowaniem

język polski

25 maja 2021 r. (wtorek) – godz. 9:00

do 180 minut

26 maja 2021 r. (środa) – godz. 9:00

do 150 minut

język obcy nowożytny

27 maja 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00

do 135 minut

Terminy dodatkowe

Czas trwania            dla uczniów z dostosowaniem

język polski

16 czerwca 2021 r. (środa) – godz. 9:00

do 180 minut

17 czerwca 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00

do 150 minut

język obcy nowożytny

18 czerwca 2021 r. (piątek) – godz. 9:00

do 135 minut

• 2 lipca 2021 r. - termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty (przeprowadzonego w maju i w czerwcu)

• 9 lipca 2021 r. - termin wydania zdającym zaświadczeń

Terminy dodatkowe wyznaczone są dla uczniów, którzy:

• z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpili do egzaminu z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym,

• przerwali lub którym przerwano i unieważniono  egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów.

II. Informacje ogólne

• Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

• Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej. Wyniki egzaminu są przedstawiane w procentach i na skali centylowej.

• Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.: języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego.

• Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę.

• Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

• Laureaci lub finaliści olimpiad przedmiotowych i laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim z jednego z przedmiotów objętych  egzaminem są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu.

W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów , link: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/