Moduł LOGOPEDA został zmodyfikowany
Regulamin Konkursu Artystycznego „Ej to nie żart! To przemoc” §1. Postanowienia ogólne Niniejszy regula...
Nowa galeria ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024 została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria NIETYPOWA LEKCJA W KLASIE 1B została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria KONCERT MUZYCZNY została dodana do albumu fotograficznego
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat zajęć: Nauka podstawowych kroków poloneza.
Cele operacyjne – uczeń:
Umiejętności: potrafi zatańczyć podstawowy krok poloneza.
Wiadomości: zna ogólną charakterystykę tańca.
Sprawność fizyczna: rozwija koordynację ruchową.
Postawy i motywacje: kształtuje właściwą postawę i kulturę osobistą.
Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjno – porządkowe.
Przywitanie, sprawdzenie przygotowania uczniów, przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji.
Ogólna charakterystyka tańca.
Polonez to taniec narodowy o uroczystym, dostojnym charakterze. Tańczony jest w parach, w takcie 3, w tempie umiarkowanym. Kroki i figury taneczne wykonywane są lekko, z gracją i dystynkcją. Należy je ćwiczyć początkowo przy głośnym odliczaniu nauczyciela, a następnie po ich dobrym opanowaniu z podkładem muzycznym.
Podstawowy krok poloneza.
Ustawienie przodem do kierunku tańca:
na "i’: ugięcie LN w kolanie i wysunięcie PN w przód nad podłogą, stopa zwrócona palcami ku podłodze,
na "raz": krok PN w przód,
na "dwa": krok LN w przód,
na "trzy": krok PN w przód.
Postawa taneczna.
Tancerka stoi po prawej stronie partnera. Oboje zwróceni twarzami do kierunku tańca. Tancerz podaje prawą rękę partnerce, na którą ona kładzie swoją lewą dłoń. Połączone w ten sposób ręce wysuwają nieco do przodu. Nogi wewnętrzne obciążone, lewa tancerki i prawa tancerza. Sylwetki wyprostowane, głowy dumnie wzniesione.
Rytm taneczny dla początkujących:
wartość rytmiczna: 1 1 1
sposób liczenia: 1 2 3
rytm taneczny kroków: krok krok krok
Technika taneczna.
Krok podstawowy – chodzony, krok drobiony dla tancerki, ukłony, dwa rodzaje trzymania w parze.
Metodyka nauczania:
T: LN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, Ta: PN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, liczymy ‘raz",
T: PN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, Ta: LN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, liczymy "dwa",
T; LN w przód od pięty i zaraz ugiąć łagodnie kolano opadając nieco w dół, Ta: PN w przód od pięty i zaraz ugiąć łagodnie kolano opadając nieco w dół, liczymy "trzy", Pomiędzy krokiem 3, a następnym 4, krok posuwisty.
T: PN wysunąć w przód od palców ocierając lekko po podłodze, w momencie mijania nogi postawnej kontynuować łagodne ugięcie kolan, Ta: LN wysunąć w przód od palców ocierając lekko po podłodze, w momencie mijania nogi postawnej kontynuować łagodne ugięcie kolan, liczymy "i",
Przed postawieniem następnego kroku wyprostować łagodnie kolana.
T: PN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, Ta: LN w przód od pięty – przenieść zaraz ciężar ciała na całą stopę, liczymy " raz",
T: LN w przód od pięty, Ta: PN w przód od pięty, liczymy "dwa",
T: PN w przód od pięty i zaraz ugiąć łagodnie kolan, Ta: LN w przód od i zaraz ugiąć łagodnie kolano, liczymy "trzy",
Pomiędzy krokiem 6, a następnym 1, krok poloneza jest posuwisty.
T: LN wysunąć w przód od palców ocierając lekko po podłodze w momencie mijania nogi postawnej kontynuować łagodne ugięcie kolan, Ta: PN wysunąć w przód od palców (i tak jak tancerz), liczymy "i’
Przed postawieniem kolejnego kroku wyprostować łagodnie kolana, kontynuować ruch w przód, tancerz od lewej nogi, tancerka od prawej.
Polonez – korowód taneczny – układ widowiskowy.
Figura 1 – wejście parami na salę "para za parą" do utworzenia koła. Trzymanie podstawowe pierwsze, krok podstawowy poloneza.
Figura 2 – wyznaczona para prowadzi tańczących od tyłu środkiem do przodu, aż do utworzenia jednej kolumny.
Figura 3 – po utworzeniu kolumny tańczący od przodu rozchodzą się "para w lewo, para w prawo". W tyle łączą się ponownie w pary.
Figura 4 – po dojściu do przodu tańczący rozdzielają się: "tancerki w prawo, tancerze w lewo".
Figura 5 – ponowne utworzenia par, by w przedzie rozejść się na zewnątrz i utworzyć dwa koła (tancerki jedno, tancerze drugie).
Figura 6 – w kołach tancerki poruszają się w prawo, tancerze w lewo. Na koniec frazy muzycznej zmiana kierunku ruchu i połączenie w pary. Idąc środkiem sali pary rozchodzą się na zewnątrz: "para w lewo, para w prawo".
Figura 7 – w tylnej części sali pary tworzą czwórki.
Figura 8 – idąc czwórkami do przodu rozdzielają się: "czwórka w lewo, czwórka w prawo".
Figura 9 – z tyłu czwórki łączą się w ósemki, które przesuwają się do przodu.
Figura 10 – w przedzie ósemki zatrzymują się, tańczący tworzą kółeczka w parach. Kółeczka poruszają się krokiem poloneza w I i II kierunku tańca.
Tańczący na zakończenie wykonują ukłon do przodu (widowni) oraz ukłon w kierunku partnera.
Podsumowanie zajęć
Przypomnienie celów zajęć i ocena ich realizacji.