liczba odwiedzin: 3950334

Aktualności

PASOWANIE NA UCZNIA NASI STYPENDYŚCI BIJEMY REKORD W RESUSCYTACJI SPOTKANIE W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ AKCJA DLA SCHRONISKA W DŁUŻYNIE SPOTKANIE Z POLICJĄ IV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI TIK IV Powiatowy Konkurs Bożonarodzeniowy JASEŁKA KARNAWAŁ 10 II 2015 Dzień Bezpiecznego Internetu Dzień Logopedy ŚWIĘTO SZKOŁY ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA Majówka MOPS Dzień Przyjaciół Lasu Teatr "Ale - Draka" Pożegnanie klas III Pożegnanie VI klas

2014/2015

TIK

                           

PRZYSTĄPILIŚMY DO PROGRAMU ,,SZKOŁA Z KLASĄ 2.0"

Głównym celem tego programu jest bezpieczne stosowanie technologii informacyjno - komunikacyjnych (TIK) w szkole i poza nią. Stosowanie tej technologii aktywizuje uczniów ,zachęca do wymiany informacji i współpracy.                            W dobie rozwoju nowoczesnych technologii,nasi uczniowie mają wiedzę,różnorodne informacje na wyciągnięcie ręki w Internecie.

Pytanie zasadnicze brzmi , czy potrafią te wiadomości dobrze i mądrze wykorzystać. Realizacja tego programu dostarczy uczniom wiedzy o tym. gdzie i jak poszukiwać potrzebnych informacji - to największe wyzwanie współczesnej edukacji.

Pierwszym bardzo ważnym zadaniem szkoły będzie opracowanie,przetestowanie i wprowadzenie w życie zasad korzystania z TIK w nauczaniu i uczeniu się.Utworzony Kodeks 2.0 będzie zestawem reguł i zasad,które uporządkuje posługiwanie się nowymi technologiami.Ma on pomóć uczniom w bezpiecznym i twórczym korzystaniu z TIK.

 

Kodeks 2.0


 

Zadaniem szkół jest opracowanie, przetestowanie i wprowadzenie w życie zasad korzystania z technologii komunikacyjno-informacyjnych w nauczaniu i uczeniu się.

Szkolny Kodeks 2.0 ma być użytecznym, realnym dokumentem, ma odpowiadać na prawdziwe potrzeby uczniów i nauczycieli.

Każdy nauczyciel zrealizuje z uczniami Zadanie TIK dotyczące wybranego punktu Kodeksu 2.0 i zadanie Sprawdzamy i tworzymy materiały. Wszyscy wezmą też udział w debacie ogólnoszkolnej, gdzie zaprezentują wypracowany punkt widzenia.

KODEKS 2.0

Tworząc swój kodeks szkoła odwołuje się do podanej listy problemów, ale odpowiada na zawarte w niej pytania zgodnie z własnymi potrzebami.

Siedem wątków szkolnego kodeksu:

1. Ucz i ucz się z TIK! Jak prowadzić lekcje w sieci – online i offline? Jak korzystać z Internetu, gdy zajęcia nie odbywają się w pracowni i nie wszyscy uczniowie mają dostęp do komputera (tu giełda pomysłów np. dwoje uczniów „oddelegowanych” do wyszukiwania i sprawdzania informacji w internecie - na laptopie)? Jakie narzędzia komputerowe/internetowe mogą się przydać na różnych przedmiotach i do różnych zadań - które programy, jakie strony? Jak odrabiać prace domowe w erze TIK? Kiedy i jak używać sieci w sprawdzaniu wiedzy? Jak realizować zespołowe projekty uczniowskie z wykorzystaniem TIK? Jaki użytek z internetu, komputera i komórek można dopuścić na szkolnych sprawdzianach i egzaminach? 

2. Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie. Jak nauczyciele i uczniowie mają korzystać z TIK w nauczaniu, by nie było to bezkrytyczne kopiowanie typu „ctrl c - ctrl v", lecz twórcze wykorzystanie zasobów sieci? Kiedy ściaganie z sieci jest dobre a kiedy złe? Jak rozpoznawać wiarygodne strony i źródła? Jak odróżnić informacje od komentarzy czy opinii? Jak mądrze i skutecznie szukać potrzebnych informacji i materiałów (szkolny poradnik Googlarza) Jak nauczyć się dyskutować i precyzyjnie prezentować swoje poglądy w sieci? Czy i jak reagować na nieprawidłowości, oszustwa, błędy? Jak reagować na przejawy rasizmu, antysemityzmu, ksenofobii, nietolerancji?

3. Nie kradnij i nie daj się okraść! Jak zgodnie z prawem korzystać z dostępnych w sieci materiałów – tekstów, zdjęć, filmów? Gdzie i jak szukać legalnych materiałów do wykorzystania w nauce? Jak podawać autorów i źródła? Jak „czytać” i respektować informacje o prawach autorskich? Jak zadbać o własne prawa? Jak podpisywać swoje teksty, zdjęcia itp.? Kiedy i jak korzystać z wolnych licencji?

4. Komunikujmy się! Jak używać TIK do komunikacji w szkole miedzy nauczycielami, nauczycieli z uczniami oraz szkoły z rodzicami (maile, portale społecznościowe itp.)? Jakich informacji nie należy rozpowszechniać tą drogą? Jak stworzyć system monitorowania postępów ucznia, by pomagał on się uczyć (zasady dostępu, systemy ostrzegawcze, linki do materiałów dodatkowych dla uczniów)? Czy w kontaktach nauczycieli z uczniami używać sms-ów? Jaka powinna być szkolna strona internetowa (dobre i złe przykłady)? Kto za nią odpowiada, kto ją prowadzi, co mogą na niej robić uczniowie? Gazetka szkolna w internecie (Q-mam i inne narzędzia) – czy i jak nauczyciele powinni ją kontrolować? Co publiczne, a co prywatne – etykieta dla nowych czasów?

5. Komputery pod ręką! Jak zapewnić dostępność komputerów i sieci w szkole, zamiast zamykać je w pracowni komputerowej? Jak sprawiedliwie i sensownie dzielić dostęp do TIK między różne przedmioty, różnych uczniów? Czym się kierować, żeby optymalnie wykorzystać komputery i dostęp do sieci? Rozrywka na szkolnych komputerach – kiedy i w jakim zakresie?

6. Bądź bezpieczny w sieci. Na czym polega bezpieczne korzystanie z sieci? Jakie ślady zostawiasz serfując po Internecie? Jak bez ryzyka korzystać z portali społecznościowych? Komputery szkolne – co uczniowie mogą na nich robić, a czego nie? Czy dane na szkolnych dyskach powinny być szyfrowane? Kontakty z nieznajomymi – kiedy i czym to grozi młodym ludziom? Czy i jak szkoła może uczyć zasad bezpieczeństwa? Co powinno się znaleźć na liście zagrożeń - [np. skimming (kradzież karty kredytowej, kradzież tożsamości przez Internet), phishing (wyłudzanie informacji o koncie bankowym przy pomocy fałszywych „formularzy”), grooming (nakłanianie przy pomocy czatów i forów internetowych do flirtu i spotkania z intencją seksualnego wykorzystania)? Na jakie strony lepiej nie wchodzić (pornografia, hazard, podejrzane stowarzyszenia i organizacje)? Jak reagować na propozycje do robienia interesów? Jak się bronić przed internetowymi przestępcami?

7. Nauczcie tego dorosłych! W jaki sposób uczniowie - jako "tubylcy" w dziedzinie nowych technologii - mogą wesprzeć nauczycieli we wprowadzaniu TIK w nauczanie i do szkolnej komunikacji? W jaki sposób stworzyć szkołę ucząca się od swoich uczniów? Czy i jak uczniowie - ze wsparciem nauczycieli - mogą szkolić innych dorosłych, np. swoich rodziców, dziadków czy sąsiadów, w dziedzinie TIK? Jak zbadać potrzeby informacyjno-komunikacyjne osób starszych, potencjalnych uczestników szkoleń, jakie umiejętności najbardziej by się im przydały i jak ich nauczać? Jak przełamać barierę wstydu, że młodzi uczą starszych? Kto i jak ma nadzorować takie zajęcia?

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu
    ul. Armii Krajowej 10a
    59-900 Zgorzelec
    e-mail
    szkolpod3@wp.pl
  • 75-77 52 369

Galeria zdjęć